Stres przed egzaminem – jak z nim walczyć?

Dla niektórych z nas stres jest motywatorem i czynnikiem napędzającym do dalszego działania, jednak dla zdecydowanej większości jest zjawiskiem negatywnym. Jego skutkiem może być m.in. utrata koncentracji, która pociąga za sobą słabe wyniki. Jak więc sobie radzić ze stresem?

Stres ma wiele objawów, które mogą być bardzo dotkliwe i nieprzyjemne. Typowym przykładem jest bezsenność, występująca często przed egzaminem. Powoduje ona duże zmęczenie, które następnego dnia skutkuje brakiem koncentracji. Równie często wraz ze stresem występuje ból głowy, brak apetytu, problemy żołądkowe czy uczucie lęku, a często nawet – ataki paniki.

Wszystko to powoduje, że uzyskanie dobrego wyniku z egzaminu staje się albo bardzo trudne, albo wręcz niemożliwe do zrealizowania, dlatego należy znaleźć odpowiedni sposób, aby pozbyć się zbędnych nerwów.

Metody walki ze stresem

Nie da się ukryć, że jednym z najlepszych sposobów jest odpowiednie przygotowanie się do nadchodzącego egzaminu. I choć ta rada może wydawać się niepoważnym żartem, to pilna nauka i wypracowana w ten sposób pewność siebie bardzo skutecznie potrafi obniżyć poziom stresu.

W okresie egzaminów maturalnych ważny jest odpowiedni wypoczynek. Należy zadbać o zdrowy, przynajmniej siedmiogodzinny sen, dzięki któremu będziesz odpowiednio zrelaksowany. Przed pójściem spać można wziąć długą kąpiel, która kojąco wpłynie na emocje i złagodzi stres.

Nie mniej ważne jest zbilansowane śniadanie w dniu egzaminu. Zdecydowanie nie jest wskazane spożywanie produktów ciężkostrawnych. Zaleca się zdrowy i pełnowartościowy posiłek, który nie tylko będzie łagodny dla żołądka, ale również dostarczy odpowiednią dawkę energii, której z pewnością będziesz w tym dniu potrzebować.

Przed samym egzaminem warto wybrać się na krótki, półgodzinny spacer, zrelaksować umysł, dać odpocząć myślom i oderwać się nieco od rzeczywistości. Zalecane jest to zresztą również podczas wytężonej nauki – dzięki temu będzie ona znacznie efektywniejsza.

Czego należy unikać?

Eksperci zdecydowanie odradzają picie napojów pobudzających: kawy, napojów energetyzujących czy zielonej herbaty. Dlaczego? Choć powodują one rozbudzenie organizmu, znacząco podnoszą też ciśnienie i tętno. To z kolei może wywołać nadwrażliwość żołądka, co negatywnie odbije się na efekcie egzaminu. Przesadzenie z kofeiną może również doprowadzić do efektu odwrotnego niż zamierzony i nie tylko pobudzić ciało, ale także podwyższyć poziom stresu.

korepetycje agnieszka krotke logo

Jestem doktorem nauk biologicznych (UMK w Toruniu, specjalność biochemia). Udzielam korepetycji z biologii i z chemii w zakresie szkoły ponadgimnazjalnej.

Newsletter

Podaj swój adres email – będę przypominała o najnowszych zajęciach, ofertach indywidualnych, grupowych oraz promocjach. Przypomnę się Tobie także z początkiem roku szkolnego!