Jak skoncentrować się podczas nauki?

Koncentracja na zajęciach kluczem do sukcesu

Brak koncentracji skutkuje niską efektywnością pracy – i przez to – słabszym wynikiem maturalnym. W ostatnich latach młodzi ludzie coraz częściej skarżą się na problemy z koncentracją, zarówno podczas zajęć, jak i podczas nauki w domu. Na maksymalne skupienie uwagi ma wpływ wiele czynników. Pomijając aspekty zewnętrzne, takie jak np. hałas za oknem, ogromne znaczenie ma prowadzony styl życia. Gdy proste czynności dnia codziennego zaczynają sprawiać problem, pojawiają się zmęczenie i ospałość – zauważalne zwłaszcza podczas zajęć. Zastanówmy się więc nad podłożem problemu…

Telefon a koncentracja.

W dzisiejszych czasach żyjemy bardzo szybko, technologia jest wysoko rozwinięta, a nadmiar bodźców odbieranych z telefonu komórkowego z pewnością nie sprzyja koncentracji. Jak sobie z tym poradzić?

Choć smartfony, tablety czy urządzenia stacjonarne mają wiele zalet, niestety coraz częściej zdarza się, że negatywnie wpływają na rozwój młodzieży. Ogrom aplikacji w naszych telefonach sprawia, że powiadomienia bombardują nas ciągle o różnych porach doby. By nie dać się zwariować, receptą na taki stan rzeczy może być zwyczajne wyciszenie telefonu. Częste odrywanie się od pracy czy nauki sprawia, że organizm zaczyna odczuwać zmęczenie i przestajemy być efektywni. Oprócz wyciszonego telefonu, warto wyciszyć także swój umysł. Przed rozpoczęciem nauki zorganizuj sobie półgodzinny spacer. Przyswajanie nowych informacji może się także okazać trudne przy włączonej muzyce. Każdy powinien znaleźć własny sposób na skuteczną naukę. Ważne jest jednak, by zredukować ilość reakcji na bodźce zewnętrzne.

Skupienie na zajęciach. Co poprawić?

Ziewanie podczas prowadzonych zajęć wcale nie musi oznaczać znudzenia danym tematem lekcji. Odpowiednia ilość snu jest kluczowa dla właściwej pracy naszego mózgu. Należy pamiętać o 7-8 godzinnej dawce snu. Organizm jest wówczas wypoczęty i gotowy na wyzwania kolejnego dnia. Często, tuż przed ważnym egzaminem uczniowie przyswajają wiedzę nocą… ale czy jest to zdrowe? Należy zastanowić się nad zarządzeniem czasem i racjonalną organizacją dnia. Zorganizuj go tak, by wypełnić wszystkie swoje obowiązki na przynajmniej jedną godzinę przed snem. Podczas zbierania się do snu staraj się unikać również telefonu.

Właściwa dieta.

Wyniki w nauce są ściśle powiązane z prowadzonym trybem życia, w tym z dietą. Regularne spożywanie pięciu mniejszych posiłków oraz częste nawadnianie organizmu z pewnością wyjdzie na dobre. Dobrze zbilansowana dieta wzbogacona o witaminy i minerały sprawi, że będziesz czuć się lepiej, odzyskasz wigor, a przede wszystkim koncentrację. Warto także spożywać tłuszcze, które wspomagają pracę mózgu. Urozmaicenie diety w składniki takie jak oliwa, orzechy, łosoś czy makrela będzie dodatkowym plusem.

Temat koncentracji jest niezwykle rozległy. Na koncentrację wpływają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Wdrożenie w życie powyższych wskazówek z pewnością pomoże skupić uwagę podczas nauki. Przy odpowiedniej diecie oraz racjonalnym zarządzaniu czasem, będziesz spokojniejszy, co z pewnością przełoży się na wynik matur. Powodzenia!

korepetycje agnieszka krotke logo

Jestem doktorem nauk biologicznych (UMK w Toruniu, specjalność biochemia). Udzielam korepetycji z biologii i z chemii w zakresie szkoły ponadgimnazjalnej.

Newsletter

Podaj swój adres email – będę przypominała o najnowszych zajęciach, ofertach indywidualnych, grupowych oraz promocjach. Przypomnę się Tobie także z początkiem roku szkolnego!